Na co zwrócić uwagę przy najlepsze dokumenty kolekcjonerskie - recenzja i porównanie
Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale intensywna. Te topowe firmy używają poliwęglanu, grawerowania laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia włącznie z farbą OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Niestety, jak w dowolnej branży, występują producenci którzy próbują oferować kiepskie produkty za wygórowane ceny. Dlatego koniecznie warto sprawdzić opinie przed zakupem!
Poliwęglan to szczególny sprytny plastik, który jest niesamowicie wytrzymały. Dokumenty wyprodukowane są na poliwęglanu, czyli oryginalnym materiale z którego robi się prawdziwe dokumenty. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest twardszy od zwykłego PCV, trudniej się wygina, słabiej czuły na zimno.
Wszystkie dane osobowe na najwyższej jakości dokumentach kolekcjonerskich muszą być nanoszone za pośrednictwem grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Produkty wykonane z PCV są mniej kosztowne, ale ich jakość jest dużo niższa.
Jak przesuniecie palcem po powierzchni dokumentu - jak czujesz delikatne nierówności w miejscach gdzie są dane, to zapewne mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Porządny dokument kolekcjonerski ma posiadać: Grawerowanie laserowe danych. Najwyższej jakości dokumenty kolekcjonerskie również mają tę charakterystykę. Dobrej jakości dokumenty kolekcjonerskie posiadają nadruk UV wyprodukowany z starannością o detale, z utrzymaniem odpowiednich kolorów i wzorów kompatybilnych z oryginałem.
Kolejna znacząca kwestia! Czasem te cyfrowe rzeczy posiadają funkcje jakich nie mają pierwowzory. Solidny dowód kolekcjonerski musi mieć: Elementy wyczuwalne (np. tłoczenie na miniaturze zdjęcia). Do kluczowych zabezpieczeń tego typu należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - modyfikuje kolor w funkcji od kąta patrzenia. Kinegram - holograficzny element bezpieczeństwa, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - modyfikowalne laserowo obrazy, Relief - odczuwalne dotykiem wgłębienia lub wypukłości. W najlepszych dokumentach kolekcjonerskich odwzorowanie kolorów powinno sięgać blisko 100% zgodności z oryginałem. Słabe falsyfikaty albo w ogóle nie mają nadruku UV, albo jest on wykonany niedbale.
W polskim prawie jazdy czy dowodzie osobistym wyjątkowym elementem jest okienko mające oznaczenie PL lub datę obowiązywania. To jeden z bardziej skomplikowanych do zrobienia elementów, przez co wiele tanich dokumentów kolekcjonerskich albo w wcale go nie zawiera, albo jest on zrobiony w metodę uproszczony, bez efektu 3D. Najwyższej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zbiór osobnych zabezpieczeń, ale ich zgrana całość. Ogromny asortyment dostępnych wariantów domaga się od klienta znacznej wiedzy na temat standardu produkcji. Zbyt nieważkie lub za bardzo cienkie dokumenty to sygnał, że producent żałował na tworzywie.
Ostatnią, ale nie mniej znaczącą cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich weryfikacji przed zakupem. Warto odczekać 24 godziny więcej, ale otrzymać zdjęcia gotowego dokumentu, nim zostanie przesłany. Przedstawione 10 cech to fundamentalne wyznaczniki, które pozwolą Ci rozpoznać autentycznie premium produkt od taniego imitacji. Należy pamiętać, że dokumenty kolekcjonerskie prawo jazdy to fascynujące gadżety, a ich standard natychmiastowo przekłada się na zadowolenie z ich zbierania.